KLJUČA NA BLISKOM ISTOKU: Evo šta se nalazi u pozadini najnovijeg spora Izraela i Turska

Izrael već duže vremena pokušava postati punopravni član NATO pakta, no Turska se tome odlučno suprotstavlja sve dok se na Bliskom istoku ne dogovori samoodrživo mirovno rješenje prihvatljivo objema stranama.

Ilustracija

Foto: Agencije

Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz pozvao je u ponedjeljak NATO da izbaci Tursku iz saveza, nakon izjave njenog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da bi Turska vojska mogla pomoći Palestincima.

“U svjetlu opasne retorike turskog predsjednika Erdogana i prijetnje da će napasti Izrael, ministar vanjskih poslova Israel Katz naložio je diplomatima da hitno stupe u kontakt sa svim članicama NATO-a, pozivajući na osudu Turske i zahtijevajući njeno izbacivanje iz saveza”, saopćilo je izraelsko ministarstvo vanjskih poslova.

Erdogan je u nedjelju izjavio da bi se Turska mogla pomoći Palestincima kao što je svojevremeno napravila u Libiji i u Nagorno Karabahu.

“Moramo biti vrlo jaki kako Izrael u Palestini ne bi mogao raditi to što trenutno radi. Baš kao što smo ušli u Karabah i u Libiju, mogli bismo nešto slično napraviti i njima”, izjavio je Erdogan u govoru koji je prenosila televizija.

Turski predsjednik nije precizirao kakvu intervenciju ima na umu, no posve je jasno kazao da bi to uradio po uzoru na Libiju gdje je Turska intervenirala nakon zvaničnog poziva legane i legitimne vlade u toj državi.

Aktueleni spor Izraela i Turske samo je nastavak žestoke svađe dvije države tokom i nakon summita NATO-a u Washingtonu. Tada je Erdogan decidno rekao da Turska neće podržati nikakvu saradnju između Izraela i NATO-a dok jevrejska država nastavlja svoju vojnu operaciju u Gazi.

Erdogan je optužio Izrael za “gaženje temeljnih vrijednosti” vojnog bloka predvođenog SAD-om i insistirao da “nije prihvatljivo” da NATO sarađuje sa Izraelom.

“Sve dok se u Palestini ne uspostavi sveobuhvatni, održivi mir, Turska neće odobriti pokušaje saradnje s Izraelom unutar NATO-a”, kazao je Erdogan, što je silno razbjesnilo izraelske zvaničnike koji pokušavaju ostvariti što tješnju saradnju s NATO paktom.

Iako nije član vojnog bloka predvođenog SAD-om, Izrael održava odnose s Washingtonom kao glavnim saveznikom izvan NATO-a.

Erdogan je optužio Izrael za počinjenje “zvjerstava” u Gazi i ustvrdio da je administracija izraelskog premijera Benjamina Netanyahua ugrozila vlastiti narod i širu regiju “ekspanzionističkom i nepromišljenom politikom”.

“Ovime pozivam sve naše saveznike da pojačaju svoj pritisak na Netanyahuovu administraciju kako bi osigurali prekid vatre i nesmetanu dostavu humanitarne pomoći građanima Gaze koji gladuju već devet mjeseci”, dodao je Erdogan.

U izjavi nekoliko dana kasnije, nezavisni stručnjaci UN-a za ljudska prava optužili su Izrael za “namjernu i ciljanu kampanju izgladnjivanja palestinskog naroda”. Naveli su sve veći broj umrlih od pothranjenosti među djecom u Gazi kao dokaz da situacija u enklavi predstavlja de facto glad, uprkos tome što je UN službeno nije opisao kao takvu. 

Izraelska misija pri UN-u u Ženevi osudila je izvještaj u optužujući autore za “širenje dezinformacija” i “podržavanje propagande Hamasa”.

Izrael već duže vremena pokušava postati punopravni član NATO pakta, no Turska se tome odlučno suprotstavlja sve dok se na Bliskom istoku ne dogovori samoodrživo mirovno rješenje prihvatljivo objema stranama. Turska u ovom zahtjevu nipošto nije usamljena, i to je glavni razlog što je Izrael još uvijek izvan najvećeg vojnog pakta u historiji. Jedini način da Izrael uđe u NATO mimo volje Turske, jest da NATO pakt izbaci Tursku iz članstva što se sasvim izvjesno neće desiti jer bi to izazvalo tektonski poremećaj u sigurnosnoj arhitekturi svijeta. 

(S. Begović)

Komentariši