
Situacija je istinski teška, kazao je
Večerašnje izdanje ”Istrage sedmice“ u potpunosti je posvećeno pravosuđu u Bosni i Hercegovini i nemalom broju problema i izazova koji ih sustižu zbog nemogućnosti imenovanih sudija i tužilaca da preuzmu svoje dužnosti do najavljenog štrajka advokata koji zastupaju stranke po službenoj dužnosti zbog neispunjavanja finansijskih obaveza države prema njima.
O svim ovim izazovima naš urednik i voditelj Avdo Avdić razgovarao je s Halilom Lagumdžijom, predsjednikom Visokog sudskog i tužilačkog vijeća.
“Situacija je istinski teška kako u radu sudova i tužilaštava tako i u radu samog Visokog sudskog i tužilačkog vijeća kao elemenata koji suštinski predstavljaju pravosuđe. Vi znate da imamo situaciju da smo Zakonom o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću uspostavili Odjel za izvještavanja, koji u praksi još ne postoji i zbog njegovog nepostojanja sudije i tužioci koje smo imenovali ne mogu preuzeti svoje funkcije i dužnosti. Zbog ovoga je u značajnoj mjeri umanjena efikasnost rada sudova i tužilaštava i, sve ono što smo po pitanju efikasnosti sudova nakon korone postigli, sada se dovodi u pitanje“, na početku predstavlja nimalo optimističnu sliku situacije u pravosuđu Bosne i Hercegovine Halil Lagumdžija, koji, iako je ovaj zastoj posljedica novog zakona koji je usvojio Parlament BiH, i dalje tvrdi da se radi o reformskom zakonu.
“Sam zakon, sam po sebi, jeste pozitivna stvar. Mi smo tražili osnivanje tog odjela i to je, dakle, pozitivna stvar. Međutim, ponašanje i djelovanje izvršne i zakonodavne vlasti u odnosu na ovo jeste ono što koči provedbu tog zakona“, jasan je predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija.
Precizirao je da se nisu za taj odjel osigurala potrebna finansijska sredstva nakon čega bi se raspisao konkurs za prijem 14 osoba koje trebaju raditi u tom odjelu potvrdivši da se time zaustavilo preuzimanje funkcija svih sudija i tužilaca koji su imenovani od marta do ovog trenutka.
Kakve sve posljedice može proizvesti, koliko je do politike, a koliko su druge stvari problem u primjeni inovirane verzije Zakona te koji su drugi ključni problemi pravosuđa pogledajte u ostatku ovog razgovora.