Rusija često mijenja retoriku o ratu od operacije do ‘denacifikacije’ Ukrajine pa sve do prikazivanja rata kao odbrane od ‘agresivnog Zapada’.
Nova ruska vojna reforma odgovor je na mogućnost širenja NATO-a i “kolektivnom Zapadu” na korištenje Ukrajine u hibridnom ratu protiv Rusije, rekao je novoimenovani načelnik glavnog stožera ruske vojske Valerij Gerasimov u prvom javnom obraćanju.
Putin je sredinom januara odobrio vojnu reformu i ona se može prilagođavati tako da bude odgovor na prijetnje ruskoj sigurnosti, rekao je Gerasimov za portal Argumeti i Fakti, prenosi Reuters.
NASTAVITE ČITATI
list of 3 itemslist 1 of 3
Kamera Al Jazeere snimila trenutak udara ruske artiljerije na Bahmut
list 2 of 3
Smjene u Hrvatskoj zbog ‘nestanka’ zaplijenjene ruske jahte
list 3 of 3
Uvod u Rusko carstvo: Od Rurika, preko Mongola, do Ivana III
end of list
“Danas te prijetnje uključuju želju Sjevernoatlantskog saveza da se proširi na Finsku i Švedsku, kao i korištenje Ukrajine kao sredstva za vođenje hibridnog rata protiv naše zemlje”, rekao je Gerasimov, koji je imenovan 11. januara.
Finska i Švedska prošle su godine podnijele zahtjev za članstvo u NATO-u, nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Po novom vojnom planu Moskve, jedan korpus bit će poslan u Kareliju, republiku na sjeverozapadu Rusije koja graniči s Finskom, uspostavljaju se dva vojna distrikta, Moskva i Lenjingrad, koji su postojali prije nego što su 2010. spojeni i postali dio Zapadnoga vojnog distrikta, a u Ukrajinu će se poslati još tri motorizirane divizije, koje će biti dio kombiniranih vojnih formacija u regijama Herson i Zaporižje.
“Glavni je cilj osigurati zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta naše zemlje”, rekao je Gerasimov i dodao da moderna Rusija nikad nije svjedočila takvom “intenzitetu vojnih neprijateljstava”, što je prisiljava da provodi ofenzivne operacije kako bi stabilizirala situaciju.
“Naša zemlja i njezine oružane snage danas djeluju protiv cijeloga kolektiva Zapada”, rekao je.
Ruska vojska suoćena sa snažnim kritikama
U 11 mjeseci otkako je napala Ukrajinu, Rusija je mijenjala svoju retoriku o ratu od operacije do “denacifikacije” i “demilitarizacije” susjedne zemlje pa sve do prikazivanja rata kao odbrane od “agresivnog Zapada”.
Zapad šalje sve više teškog naoružanja u Ukrajinu kako bi joj pomogao da se odupre ruskim snagama.
Gerasimov i ministarstvo odbrane bili su, kako to navodi Reuters, suočeni sa snažnim kritikama zbog nekoliko neuspjeha na ratnoj liniji i neuspjeha Moskve da osigura pobjedu u ratu za koji je Kremlj očekivao da će kratko trajati, prenosi Hina.
Gerasimov je priznao i probleme s mobilizacijom prošle jeseni. “Sistem mobilizacije u našoj zemlji nije bio u potpunosti prilagođen novim modernim ekonomskim odnosima”, rekao je Gerasimov i dodao da je “morao sve popravljati u hodu”.IZVOR: AGENCIJE
POVEZANE
- Mediji: Svjetskoj ekonomiji više ne trebaju ni Putin, ni RusijaS prelaskom na alternativne izvore energenata, pokušaj ruskog predsjednika nakon agresije na Ukrajinu da ucjenjuje Evropu energijom je propao, ocjenjuje ‘Foreign Policy’.Published On 22 Jan 202322 Jan 2023
- Zapadni borci u Ukrajini uvlače Ameriku i NATO u konfrontaciju s Rusijom?Utjecaj dobrovoljaca u borbama u Ukrajini je relativno mali u poređenju s doprinosom stotina hiljada boraca regularnih ukrajinskih snaga, piše ‘Washington Post’.Published On 22 Jan 202322 Jan 2023
- Foreign Policy: Evropi treba strategija za Rusiju nakon PutinaSada postoje najmanje tri tabora koja se nastoje nametnuti za lidere po pitanju buduće evropske strategije prema Rusiji.Published On 23 Jan 202323 Jan 2023
VIŠE IZ RUBRIKE SVIJET
- UN-ova agencija traži 1,47 milijarda eura za palestinske izbjeglice
- Liban: Državni tužilac optužen u slučaju eksplozije u bejrutskoj luci
- Nova pucnjava u Kaliforniji: Ubijeno sedam osoba azijskog porijekla
- Nizozemski desničar poderao Kur'an u Haagu