Njihova imena nisu Diego Maradona, Pele ili Zinedine Zidane, ali proslavili su se na najvećoj fudbalskoj pozornici.
Piše: Matthew Foley
Dok se približava Svjetsko prvenstvo 2022, fanovi širom svijeta prisjetit će se legendi ovog sporta, uključujući Dijega Maradonu, Pelea, Zinedina Zidanea i Ronalda.
Njihov utjecaj na prethodna prvenstva, i na fudbal uopće, nemjerljiv je.
Ali, iako su ove ikone posebne, Mundijal je pomogao proizvesti brojne inspirativne priče koje su napisali manje poznati igrači u fudbalskoj historiji.
Ovo je osam kultnih heroja Svjetskog prvenstva kojih se često rado prisjećamo zbog onoga što su postigli na najvećoj međunarodnoj pozornici u svijetu fudbala.
Fabio Grosso – Italija
Italija je 2006. izvojevala pobjedu zahvaljujući lijevom beku Fabiju Grossu.
Odluka menadžera Marcella Lippija da počne s Grossom na začelju se isplatila. Grosso je izborio jedanaesterac u zadnjoj minuti protiv Australije u osmini finala koji je Francesco Totti realizovao, i poslao Italijane u četvrtfinale. Potom je postigao gol u produžecima, u 119. minuti protiv Njemačke u polufinalu, a njegov udarac prošao je pored golmana Jensa Lehmanna.
Grosso je postigao pobjednički penal u finalnom razigravanju protiv Francuske, pomažući Italiji da podigne četvrti trofej sa Svjetskog prvenstva.
Divili su mu se širom Italije, i 2006. mu je dodijeljen Orden Italijanske Republike, najveće priznanje u državi.
Grosso je potom igrao za Inter Milan, Lyon i Juventus prije nego što je završio karijeru 2012. Sada ima 44 godine i menadžer je kluba drugoligaša Frosinonea.
Tim Krul – Nizozemska
Golman Tim Krul zapečatio je pobjedu Nizozemske sa 4:3 protiv Kostarike tokom četvrtfinala 2014.
U zadnjoj minuti produžetka ove utakmice, nizozemski trener Louis van Gaal odlučio je zamijeniti Krula Jasperom Cillessenom za izvođenje jedanaesteraca.
Krul je odbranio dva penala i poslao Nizozemsku u polufinale. On ostaje jedini golman ikada koji je zamijenjen za izvođenje penala na Svjetskom prvenstvu.
Krul, koji sada ima 34 godine, ima uspješnu golmansku karijeru u Engleskoj sa Newcastle Unitedom i Norwich Cityjem.
Paolo Rossi – Italija
Paolo Rossi nije bio tipični napadač na Svjetskom prvenstvu 1982.
Njegova slaba građa i ranije optužbe za namještanje utakmica izazvali su kontroverzu kada je pozvan da igra za reprezantaciju.
No, on je postigao pamtljivi hat-trick protiv Brazila u pobjedi 3:2 prošavši u polufinale gdje je postigao oba gola Italije protiv Poljske.
Njegov herojski status osiguran je u finalu gdje je Italija pobijedila Njemačku 3:1, a Rossi je postigao prvi gol. Završio je prvenstvo kao najbolji strijelac i osvojio Zlatnu kopačku.
Rossi je postigao tri gola na Svjetskom prvenstvu 1978. Ali dvije godine kasnije, bio je uključen u aferu Totonero dok je igrao za Perugiju i zabranjeno mu je da igra tri godine. Kazna mu je skraćena na dvije godine, a Juventus je odlučio da potpiše s njim ugovor 1982, u potezu koji je oštro kritikovan jer je smatran nedovoljno dobrim i nepodesnim da igra za svoju domovinu.
Rossi se povukao iz fudbala 1987. i postao je televizijski stručnjak, a bavio se i nekretninama. Preminuo je 2020. nakon borbe s rakom pluća.
Oleg Salenko – Rusija
Najpotcjenjenija priča sa Svjetskog prvenstva 1994. vjerovatno je priča o ruskom napadaču Olegu Salenku.
Bivši napadač Valencije i Rangersa igrao je samo osam utakmica za Rusiju, postigavši šest golova – pet u jednoj utakmici protiv Kameruna koji su pobijedili sa 6:1, postavivši rekod sa najviše postignutih golova u jednoj utakmici na Svjetskom prvenstvu.
Postigao je još jedan gol u pobjedi nad Švedskom od 3:1, završivši prvenstvo kao najbolji strijelac iako je igrao samo tri utakmice.
Salenko je jedini igrač koji je osvojio Zlatnu kopačku u timu eliminisanom u grupnoj fazi.
Nakon što je 2001. godine prestao igrati, Salenko, koji sada ima 53 godine, nastavio je voditi ukrajinsku reprezentaciju u fudbalu na pijesku 2003, prije nego što se povukao iz sporta i fokusirao se na svoje poslove.
Josimar – Brazil
Brazilskog desnog beka Josimara otkrio je Seleção kada je odabran da igra za brazilsku reprezentaciju na Svjetskom prvenstvu 1986.
Nepoznat izvan Brazila, odabrao ga je trener Telê Santana kao rezervu. Ovaj odbrambeni igrač je pozvan u igru za posljednju grupnu utakmicu Brazila protiv Sjeverne Irske nakon što je desni bek Édson, koji je bio prvi izbor, povrijeđen.
Iako je debitovao na međunarodnoj sceni, Josimarov udarac ostavio je golmana Sjeverne Irske Pata Jenningsa bespomoćnim. Njegov gol u narednoj utakmici pomogao je Brazilu da pobijedi Poljsku 4-0.
Josimar je igrao za Botafogo do 1988. prije nego što je preošao u špansku Sevillu. Ovaj desni bek vratio se u Brazil gdje je igrao u nižim ligama do povlačenja 1997. Sada ima 61 godinu, i pomoćni je menadžer u Botafogu.
Diego Forlan – Urugvaj
Napadač Diego Forlan pamti se po izuzetnom nastupu na Svjetskom prvenstvu 2010. u Južnoj Africi. Bivši igrač Atletico Madrida i Manchester Uniteda na kraju je proglašen najboljim strijelcem, a dobio je i Zlatnu kopačku.
Forlan je pomogao Urugvaju da dođe do polufinala prvi put od 1970. Urugvajska “desetka” bilo je jedan od nekoliko igrača na prvenstvu koji su bili u stanju koristiti loptu Jabulani efikasno.
Lopta Jabulani je izazvala kontroverzu, a mnogi igrači su kritikovali njenu nepredvidivost i neobičnost. Ali Forlan je zahtijevao Adidasovu loptu Jabulani tri mjeseca prije prvenstva, vjžebajući i radeći na slobodnim udarcima.
Pripreme su se isplatile, jer je postigao golove protiv Južne Afrike, Gane, Nizozemske i Njemačke.
Forlan je nastavio igrati do 2018. prije nego što se povukao iz hongkoškog kluba Kitchee. Sada ima 43 godine i vodio je urugvajski klub Atenas.
Roger Milla – Kamerun
Roger Milla se smatra jednim od pionira afričkog fudbala.
Četiri gola ovog kamerunskog napadača na Svjetskom prvenstvu 1990, kada je imao 38 godina, pomogla su da njegova selekcija dođe u četvrtfinale, najdalje što je afrička ekipa dospjela na Mundijalu.
Milla je nastupio i na Svjetskom prvenstvu 1994. U dobi od 42 godine, postigao je gol protiv Rusije, postavši najstariji igrač koji je ikada postigao gol na Svjetskom prvenstvu.
Milla je prestao igrati 1996. i vodio je kamerunski klub Tonnerre od 2007. do 2011.
Ovaj 70-godišnjak sada je ambasador za razna afrička pitanja, kao što je promocija ekoloških pitanja na ovom kontinentu i radi sa grupama kao što je Svjetski fond za prirodu.
Just Fontaine – Francuska
Tokom Svjetskog prvenstva 1958. godine u Švedskoj, francuski napadač Just Fontaine postigao je 13 golova, najviše tokom jednog turnira.
Poznat po preciznoj završnici i sposobnosti da jednako igra i lijevom i desnom nogom, Fontaine je odigrao samo pet utakmica tokom pet godina za Francusku prije nego što je pozvan da nastupi na Svjetskom prvenstvu 1958.
Postigao je golove u svih šest utakmica koje je Francuska odigrala, a završili su na trećem mjestu, pobjedivši Zapadnu Njemačku u doigravanju, u kojem je Fontaine postigao četiri gola. Ovaj napadač je postigao i hat-trick protiv Paragvaja, po dva gola protiv Jugoslavije i Sjeverne Irske i po jedan protiv Brazila i Škotske.
Najbliže Fontainovom rekordu približio se Ronaldo 2002, koji je postigao osam golova na putu do Brazila, podigavši njihov peti trofej.
Fontaineova karijera naglo je prekinuta zbog povrede koljena, zbog koje se morao povući sa 28.
Kasnije je vodio Francusku, Paris Saint-Germain i Maroko. Fontaine, koji sada ima 89 godina, 1961. je sa bivšim fudbalerom Eugeneom N’Jo Leom osnovao Nacionalni sindikat profesionalnih fudbalera – glavni sindikat profesionalnih fudbalera u Francuskoj.IZVOR: AL JAZEERA
POVEZANE
- Šef FIFA-e: Licemjerno je davati moralne lekcije KataruGianni Infantino pred medijima je bio vidno iziritiran bespoštednim kritikama na račun FIFA-e i zemlje domaćina, koje je nazvao ‘dvostrukim standardima’.Published On 19 Nov 202219 Nov 2022
- Katar postaje centar svijeta u narednih mjesec danaHrvatska nogometna reprezentacija doputovala je u svoju katarsku bazu, hotel Hilton Doha, u kojem će biti smještena za vrijeme Svjetskog prvenstva.Dužina videa 03 minutes 30 seconds03:30Published On 18 Nov 202218 Nov 2022
- BLOGBLOG,Sjećanje na Brazil: Dani ponosa Bosne i HercegovineReprezentacija jedne male zemlje je, kao i svaka druga, u Brazilu mogla izgubiti meč, ali ne i biti poražena, iz jednostavnog razloga što je i prije početka Mundijala pobijedila.blog by Muamer TanovićMuamer TanovićPublished On 18 Nov 202218 Nov 2022
- SP u Kataru: Stiglo više od 400.000 prijava za volontiranjeSvjetsko nogometno prvenstvo koje će se igrati u Kataru privuklo je nezapamćen broj prijava za volontiranje.Dužina videa 02 minutes 18 seconds02:18Published On 18 Nov 202218 Nov 2022
VIŠE IZ RUBRIKE SPORT
- Infantino pozvao svijet da bude ujedinjen dok traje Mundijal u Kataru
- Srebrić o najvećim uspjesima Hrvatskog nogometnog saveza
- Zabrana alkohola na stadionima u Kataru: Stranci negoduju, lokalno stanovništvo zadovoljno
- Nadal: Nakon svega više od 2022. nisam mogao tražiti