Ako SAD i zapadni partneri mogu povećati – i održati – vojnu pomoć Ukrajini na duži rok, Moskva bi na kraju mogla izgubiti rat, piše u analizi američkog magazina.

Dok se ruske snage suočavaju s jakim otporom u Ukrajini, ruski predsjednik Vladimir Putin pokušava preokreneti tok rata kroz dugu i brutalnu vojnu kampanju. Ali, ako Sjedinjene Američke Države i njihovi zapadni partneri mogu povećati – i održati – vojnu pomoć Ukrajini na duži rok, Moskva bi na kraju mogla izgubiti rat – što je bio gotovo nezamisliv ishod prije nekoliko sedmica. Ekonomski i diplomatski koraci su važni, ali vojna pomoć je ključna, piše u analizi magazina Time.
Ruska vojska se suočava s onim što je kineski revolucionar Mao Zedong nazvao “narodnim ratom”. Kao što je Mao napisao u svojoj knjizi O dugotrajnom ratu, “najbogatiji izvor moći za vođenje rata leži u masama ljudi”. Mao je tvrdio da će u dobro organiziranom naporu otpora snaga invazije “biti okružena stotinama miliona naših ljudi koji stoje uspravno… i on će biti spaljen do smrti”. Dok je Mao govorio o kineskom ratu protiv invazijskih japanskih snaga 1930-ih, ovo mi lako mogao biti opis situacije u Ukrajini.
Ruske snage suočile su se s jakim otporom konvencionalnih ukrajinskih snaga i stanovništva koje se mobiliziralo protiv okupatorske vojske. Prema procjenama SAD-a i NATO-a, ruska vojska je izgubila između 10.000 i 15.000 vojnika, a ukupno između 30.000 i 40.000 žrtava (koje uključuju ranjene, zarobljene, ubijene i nestale vojnike) od ukrajinskih snaga opremljenih protuavionskim sistemima Stinger, protutenkovskim sistemima Javelin, bespilotnim letjelicama Bayraktar TB2 i drugog smrtonosnog oružja i sistema, od kojih su mnoga poslana sa Zapada.
Putin ima mnogo toga da izgubi
Ipak, Putin ostaje posvećen vođenju kampanje uništenja u Ukrajini. Ruska vojska je opustošila nekoliko ukrajinskih gradova artiljerijskim baražima, vođenim i nevođenim projektilima lansiranim iz aviona, krstarećim raketama dugog dometa sa pomorskih brodova i hipersoničnim projektilima. Putin pokušava preokrenuti tok rata u korist Moskve, kao što je to učinio u Siriji 2015. i Čečeniji 1999. godine – uprkos nepovoljnim počecima.
Ruska vojska je u oba slučaja ostvarila pobjede. Moskva je imala koristi od uvedenih zabrana dotoka oružja i materijala pobunjeničkim borcima, od preplašenog lokalnog stanovništva i efikasne informativne operacije koje su upotpunile nemilosrdnu vojnu kampanju. Ali, Moskvi danas nedostaju svi ovi uslovi u Ukrajini.
Ruska vojska nije uspjela spriječiti stalni dotok oružja i materijala koji ulazi u zemlju, nije uspjela zastrašiti Ukrajince i gubi rat informacijama. Putin sada ima mnogo toga izgubiti u Ukrajini – uključujući svoje naslijeđe – ukoliko ne uspije preokrenuti tok rata. Toliko je toga sada na kocki za Putina – s vojskom koja trpi zapanjujuće žrtve, ekonomijom u rasulu, a njegova zemlja biva sve više izolirana od Zapada – da će vjerovatno nastaviti eskalirati rat, piše u analizi.
Ali, Moskva može izgubiti rat ako SAD i njeni zapadni partneri budu u stanju povećati broj i vrstu oružja za Ukrajinu tokom dužeg perioda. Ekonomski i diplomatski koraci će biti efikasni samo ako Ukrajina može zadržati rusku vojsku na bojnom polju.
Zalihe ukrajinske vojske su više puta dolazile na nizak nivo – i to će se nastaviti dešavati tokom rata. “U početku nismo imali dovoljno “, rekao je Vadim Pristaiko, ukrajinski ambasador u Velikoj Britaniji, krajem marta. “Ponestajanje oružja će se vidjeti u sedmici koja dolazi.”
Oružje koje je potrebno Ukrajini
Kontinuirana podrška SAD-a i Zapada ključna je za Ukrajinu kako bi spriječila ruske snage da zauzmu i zadrže teritoriju. Teritorijalna kontrola je ključna. Ukrajinske snage su zaustavile rusko napredovanje oko Kijeva, Harkova i nekih drugih gradova. Ali, Rusi su zauzeli ograničenu teritoriju u sjevernoj, istočnoj i južnoj Ukrajini, uključujući područja oko Hersona, Mariupolja, Luganska i Donjecka. Zapadna vojna pomoć je ključna za pomoć Ukrajini da potisne ruske snage na bojnom polju i poveća ruske troškove u krvi i novcu.
Primjeri oružja i sistema koji su potrebni Ukrajini uključuju sisteme protutenkovskog oružja, naoružane bespilotne letjelice, raketni sisteme zemlja-zrak i protubrodske rakete. Ukrajini bi dobrodošli i dodatni raketni sistemi zemlja-zrak dugog dometa S-300 za gađanje ruskih aviona, koje bi mogle obezbijede Slovačka, Bugarska i Grčka. SAD i NATO bi, također, trebali obezbijediti borbene avione, jurišne helikoptere i druge platforme višeg ranga ako Rusija nastavi eskalirati rat.
Ukrajina je idealna zemlja za podršku kontinuiranoj kampanji protiv ruskih snaga. Ukrajina dijeli granicu dugu 1.150 kilometara s Poljskom, Slovačkom, Mađarskom i Rumunijom, gdje Zapad može i dalje unositi oružje i drugi materijal. Rusiji nedostaju kopnene snage da efikasno zaustave te linije, a raketni udari Moskve u zapadnoj Ukrajini nisu uspjeli zaustaviti dotok.
Ipak, najgore vjerovatno tek dolazi. SAD se mora pripremiti za rusku eskalaciju, uključujući više napada na linije snabdijevanja u zapadnoj Ukrajini, češće gađanje civilnog stanovništva, upotrebu hemijskog oružja i drugog oružja za masovno uništenje te moguće napade na zemlje poput Poljske koje su ključne za dotok naoružanje. Ali, SAD i njihovi partneri ne mogu se zastrašiti nijednom Putinovom akcijom i usporiti protok oružja i materijala.IZVOR: AGENCIJE
POVEZANE
- MIŠLJENJAMIŠLJENJA,Rusija je praktično priznala poraz u UkrajiniČini se da je nekima u ruskoj vladi teško prihvatiti ove smanjene ambicije i realnost koju impliciraju.opinion by Justin BronkJustin BronkPublished On 01 Apr 202201 Apr 2022
- Rat u Ukrajini: Zašto Roman Abramovič pokušava posredovati u mirovnim pregovorima?Uloga ruskog milijardera u pregovorima neke je iznenadila, ali promatrači kažu da je Abramovič vješt posrednik.Published On 31 Mar 202231 Mar 2022
- MIŠLJENJAMIŠLJENJA,Putin nije ostavio ruskim građanima bilo kakav izborRusiji je uvedeno više sankcija nego bilo kojoj drugoj zemlji na svijetu.opinion by Julia PetrovskajaJulia PetrovskajaPublished On 31 Mar 202231 Mar 2022
VIŠE IZ RUBRIKE SVIJET
- Počela nova runda mirovnih pregovora između Ukrajine i Rusije
- Rusija tvrdi da su ukrajinski helikopteri pogodili skladište nafte u Belgorodu
- Ujedinjena Mađarska opozicija obećava promjenu imidža korumpirane države
- Tragovi smrti oko Harkova: Ukrajina potisnula ruske snage