Euro 2020: U finalu Engleska – Italija

Harry Kane je golom u 104. minuti Englezima na Wembleyju donio pobjedu nad Danskom od 2:1.

Harry Kane je u 104. minuti postigao gol odluke za Englesku (Reuters)

07 Jul 2021

U finalu Eura 2020 u fudbalu igrat će selekcije Engleske i Italije.

Nakon što je u prvoj utakmici polufinala Italija u utorak navečer nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca savladala Španiju sa 4:2, u drugom polufinalu, igranom također u Londonu, Engleska je pobijedila Dansku sa 2:1 nakon produžetaka i izborila svoje prvo finale na evropskim prvenstvima.

Nako 90 minuta utakmice u kojoj je Engleska dominirala, rezultat je glasio 1:1, a gol odluke u produžecima postigao je Harry Kane.

Danska je povela u 30. minuti sjajnim pogotkom Mikkela Damsgaarda iz slobodnog udarca, što je ujedno bio i prvi gol koji je Engleska primila na turniru, no, radost im nije dugo trajala, jer ih je nesmotrenost pred sopstvenim golom koštala izjednačenja.

U 39. minuti, Simon Kjaer je nespretno pogodio napadača protivničke ekipe, a lopta je završila u golu za 1:1.

U 74. minuti Englezi su tražili penal, nakon što je Harry Kane pao u šesnaestercu Danske, ali je holandski sudija Danny Makkelie uz pomoć VAR tehnologije zaključio da prekršaja nije bilo.

U 94. minuti, Kane je bio sam ispred danskog golmana Kaspera Schmeichela, ali mu je on odbranio udarac.

Protiv Italije u finalu

Danski golman odlično je intervenisao i u 98. minuti, kada je odbranio udarac Jacka Grealisha.

U 103. minuti, Engleska je dobila penal, nakon što je start Joakima Maehlea okarakteriziran kao prekršaj. Udarac Harryja Kanea sa bijele tačke Schmeichel je odbranio, ali engleski napadač je odbijenu loptu pospremio u mrežu za konačnih 2:1.

Engleskoj će ovo biti drugo finale na velikim takmičenjima, nakon 1996., kada su osvojili titulu prvaka svijeta.

U prvoj polufinalnoj utakmici, odigranoj u utorak navečer, Italija je nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca savladala Španiju sa 4:2.

Nakon 120 minuta borbe bilo je 1:1. Italija je povela golom Federica Chiese u 60., a poravnao je Alvaro Morata u 80. minuti.

Za Italiju će to biti četvrti nastup u finalu Eura, a jedini naslov osvojila je 1968. godine.

Finale se igra 11. jula na stadionu Wembley u Londonu sa početkom u 21 sat.IZVOR: AL JAZEERA I AGENCIJE