Zapravo, Megatrend univerzitet je na proslavi 30 godina Libijske Džamahirije, početkom marta 2007. godine, Gadafiju uručio počasni doktorat Megatrenda, jedinog univerziteta od koga je vođa ove zemlje – sve atraktivnije za poslovne ljude iz Evrope i Amerike – prihvatio da primi titulu počasnog doktora nauka, stoji na sajtu ovog univerziteta.
„Nema ni jednog razloga da Univerzitet povuče odluku o dodeli počasnog doktorata Gadafiju“, kaže za RSE Mića Jovanović, rektor Megatrend univerziteta.
Jovanović podseća da je Savet tog univerziteta dodelio priznanje Gadafiju za njegov projekat Velika reka, kojim je oko 70 odsto Sahare u Libiji pretvoreno u plodno zemljište.
On naglašava da je dodeli počasnog doktorata prisustvovalo oko 1.300 zvanica iz celog sveta, među kojima su državnici brojnih afričkih zemalja, tadašnji ministar inostranih poslova Francuske i nekadašnji ambasador SAD u Ujedinjenim nacijama.
Kvalitet Univerziteta primeren diktatoru
Prema tvrdnji Jovanovića, ovakav potez Univerziteta nije motivisan političkim već nekim sasvim drugim razlozima.
, kaže on.
Iako je u najvećem broju slučajeva za dodelu počasnog doktorata presudan naučni doprinos određenih ličnosti, i ranije je bilo primera da univerziteti ovo priznanje daju pojedincima zbog dugogodišnjih prijateljskih odnosa sa Srbijom.
Ali, koliko je davanje doktorata jednom diktatoru dobar potez za srpski obrazovni sistem?
Srbijanka Turajlić, profesorka beogradskog Univerziteta i nekadašnja pomoćnica ministra za visoko obrazovanje, kaže za RSE da je davanje počasnih doktorata, kao Gadafiju, nesumnjivo politički motivisano.
„Imajući u vidu kako se ti doktorati dodeljuju, to baš i ne služi za ugled tim univerzitetima i to najviše govori o Univerzitetu Megatrend i taman je kvalitet tog univerziteta primeren počasnom dokroratu jednom diktatoru“, zaključuje Turajlić.