MILORAD DODIK; REPUBLIKA SRPSKA I POLITICKI I EKONOMSKI SAMOODRZIVA

DODIK: SRPSKA I POLITIČKI I EKONOMSKI SAMOODRŽIVA Ispis
 15.02.2009.godina

ImagePremijer Republike Srpske (RS) i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je jučer u Bijeljini da je Srpska i ekonomski i politički samoodrživa i da je to svima u svijetu jasno. Na javnoj …

… tribini "SNSD – Koncept u borbi protiv ekonomske krize", Dodik je rekao da je Vlada Srpske donošenjem niza mjera za sprečavanje i ublažavanje efekata svjetske finansijsko-ekonomske krize učinila maksimum kako bi ti negativni efekti što manje pogodili RS.

"RS ima milijardu KM i od toga 600 miliona KM čeka razvojne programe", rekao je Dodik, zatraživši od lokalnih vlasti da ponude projekte preko komercijalnih banaka, jer je želja Vlade da zajedno sa opštinama održi postojeći nivo zapošljavanja i učini maksimum napora da što veći broj mladih nađe posao.

On je dodao da Vlada RS novac želi trošiti "na ozbiljne stvari", zbog čega su joj neophodni jaki projekti koje očekuje da predlože lokalne vlasti.

"U ekonomskoj krizi je cio svijet, pa i BiH. Ono što mi moramo uraditi sada jeste da se objedinimo, prihvatimo taj talas krize i platimo što je moguće manje cijenu krize", rekao je Dodik.

Dodik je rekao da RS ima sve argumente da u razgovorima o ustavnim promjenama traži da BiH bude uređena kao savezna država koja će biti sastavljena od federalnih država.

"To znači RS kao federalna država unutar BiH. Način na koji ćemo mi doći do toga je različit, ima više puteva, ali to će biti naš zahtjev i RS ima sve argumente da to traži", rekao je Dodik.

Podsjetivši na posljednjih nekoliko godina i tešku situaciju u kojoj je RS egzistirala, Dodik je rekao da je danas "više nego jasno da više nije upitna RS, nego BiH".

"BiH pokazuje jasno da je teško održiva država i da s njom ‘kormilari međunarodna zajednica’ koja je i sama izgubila tu iluziju. Mi nismo avanturisti koji bi ovdje pravili bilo šta što bi tu BiH dovelo u novu fazu eskalacije sukoba, nasilja ili bilo čega drugog. Mi smo tu ona strana koja je jasna – RS je teritorijalno i poltički nedjeljiva i to je uslov bilo kakvih razgovora", rekao je Dodik.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik Izvršnog odbora SNSD-a Nebojša Radmanović rekao je da političari BiH , koji, kako je naveo, uglavnom sjede u Sarajevu, svojim potezima vraćaju BiH unazad i udaljavaju je od EU.

"Postoje oni koji stalno razmišljaju o BiH u prošlosti ili kako je vide u budućnosti, ali je opšta saglasnost da BiH jeste na putu ka EU. Uvijek potoje neki koji bi sa tog puta da je skrenu", rekao je Radmanović.

On je izrazio uvjerenje da su građani BiH, i RS posebno, sigurno za evraatlanske integracije i za, kako je naveo, daleko bolji život.

"Mi iz SNSD-a, po želji građana, jer smo pobijedili na prošlim izborima, to u potpunosti i ostvarujemo", rekao je Radmanović i dodao da put prema EU ima niz prepreka, i domaćih i stranih.

On je podsjetio da se SNSD još prije izbora zalagao za promjenu statusa visokog predstavnika, te da je spremna za tranziciju i preuzimanje vlastite odgovornosti.

"Krajnje je vrijeme da visoki predstavnik i njegova kancelarija preraste u specijalnog predstavnika EU. Naravno, ne možemo sa sigurnošću govoriti šta će se desiti, ali smo apsolutno i danas spremni na to", rekao je Radmanović.

On je dodao da je BiH u tom smislu ispunila što je mogla više uslova, ali da se treba potruditi da se ispune i ostali uslovi.

"Pitanje ostanka visokog predstavnika je pitanje suvereniteta, odnosno vladavine građana na svojoj teritoriji. Sve dok je ovdje visoki predstavnik mi nemamo mogućnost da kažemo da smo suvereni. SNSD i građani BiH su, pak, spremni da preuzmu odgovornost i samostalno odlučuju o svojoj budućnosti", rekao je Radmanović.

On je dodao da problem predstavlja što mnogi zaposleni u OHR-u i gotovo sva politička elita u BiH žele da OHR ostane na ovim prostorima neograničeno, čime, kako je naveo, zapravo pokušavaju da sakriju svoju nesposobnost i onemoguće korak ka Evropi u interesu građana BiH.

"Iskreno se nadam da će se u ovoj godini, bez obzira šta će se desiti u narednih nekoliko dana, Kancelarija OHR-a transformisati i da BiH ipak nepovratno ide ka EU", rekao je Radmanović.

On je dodao da u ovoj godini treba da dođe i do bezviznog režima sa EU.

"Bezvizni režim treba građanima BiH, nama svima, ne političarima, iako jedan broj političara usporava ovo pitanje", rekao je Radmanović.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH i potpredsjednik SNSD Nikola Špirić ocijenio je pozitivnim da se u prethodnom periodu uspjelo sačuvati povjerenje komercijalnih banaka, koje je bilo narušeno.

On je dodao da je u prvoj fazi ekonomske krize sve odrađeno "na zadovoljavjaući način".

"Biće različitih negativnih recidiva na situaciju u BiH, tražiće se simbioza entitetsko-državnih mjera i na njima radimo, što ćemo krajem februara i prezentovati", rekao je Špirić i pozvao na jedinstvo sve koji mogu doprinijeti ublažavanju efekata ekonomsko-finasijske krize.

Na jučerašnjoj javnoj tribini održanoj u Bijeljini prisustvovao je veliki broj političara iz svih partija koje djeluju na području Bijeljine, rukovodstvo opštine Bijeljina, kao i brojni članovi i simpatizeri SNSD-a.

Biznis.ba / Srna

Komentariši