KOSOVO JE ZADALO UDARAC SRBIJI, TO JE BURE BARUTA NA BALKANU
Kosovo je zadalo udarac Srbiji, to je bure baruta na Balkanu

Usvajanjem Zakona o ministarstvu odbrane, Zakona o KSS-u i Zakona o službi u KSS-u omogućena je transformacija KSS-a u kosovsku vojsku, ali ime tih snaga ostat će nepromijenjeno dok ne bude izmijenjen Ustav.
Direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada i kopredsjednik Igmanske inicijative Aleksandar Popov ovakav potez okarakterisao je igrom koja će se igrati dok se u međuvremenu ne vidi u kojem pravcu dalje teče dijalog između Beograda i Prištine.
Uz sve ono što je do sada opterećivalo odnose Srbije i Kosova, poput priče o razgraničenju, koju su plasirali Hashim Thaci i Aleksandar Vučić, zatim odluke Vlade Kosova da na proizvode iz Srbije uvede poreze u visini od 100 posto, Popov smatra da bi formiranje kosovske vojske moglo dovesti do daljnjeg zaoštravanja prilika i nemogućnosti nastavka dijaloga.
- Čini mi se da ovo nije slučajno, jer se zbog pasivnosti Evropske unije (EU) pojavio i treći igrač - SAD, koje su od početka bile sponzor kosovske nezavisnosti, a sada su velika podrška kosovskim vlastima - kaže Popov.
Pričom o formiranju vojske, navodi naš sagovornik, Kosovo je steklo određenu taktičku prednost u odnosu na Beograd, jer je pokazalo da ima potencijal da mu zada ozbiljne udarce.
- Tu prije svega mislim na udarce ekonomske prirode s ovim pomenutim porezima - poručuje Popov.
Ključ cijele priče, upozorava naš sagovornik, jeste pitanje sjevera Kosova, gdje su do sada povremeno upadale specijalne jedinice Kosovske policije (ROSU).
- Tako bi mogao i ovaj kosovski zaštitni korpus, koji bi u vojsku mogao da preraste tek u narednih deset godina. Ali tu se onda mora računati na moguće posljedice, jer to Srbija neće posmatrati mirne duše - dodaje Popov.
Naglašava kako je Evropa napravila veliki gaf što nije pritisnula Kosovo kada je mogla - nakon donošenja Briselskog sporazuma - da provede odredbu koja se tiče formiranja zajednice srpskih opština.
- Da je to urađeno, otpale bi sve kalkulacije o razgraničenju i onda bi se definisao status sjevernog dijela Kosova - poručuje Popov.
Prema njegovim riječima, Kosovo je već odavno bure baruta na Balkanu jer se stalno nalazi na "klackalici".
- Naravno, sve uveliko zavisi i od razvoja situacije na globalnom nivou. Međutim, ovdje je problem u previranju. Vidimo da se naveliko ljulja i "brod" EU, koja traga za sobom, a i SAD se javljaju kao faktor koji ne doprinosi stabilnosti, već kao da ima želju podmetati klipove pod točkove Evrope - ističe Popov.
Napominje kako je sada pitanje koliko je ko u ovoj cijeloj igri spreman ići daleko u zaoštravanju situacije.
- Ako ostane samo na tome da se kosovske sigurnosne snage formalno više ne zovu zaštitni korpus, nego vojska - koja bi vremenom trebala i da se formira u skladu s Ustavom, to onda i nije opasna situacija. Međutim, pošto su već od SAD-a dobili neke oklopne transportere, i ako dobiju i jače oružanje i onda budu imali pretenzije da odu na sjever Kosova, to je jedna sasvim drugačija priča i može da dovede do velikih problema - zaključuje Popov u razgovoru za Vijesti.ba.
D.K.
(Vijesti.ba)