Dobrodošli na moj blog
Šefik Džaferović, kandidat SDA za člana Predsjedništva BiH pozdravio je inicijativu državnog ministra za civilne poslove Adila Osmanovića kojom se od Pravobranilaštva BiH traži da pokrene pravnu proceduru zaštitite interesa BiH koje joj po Konvenciji UN-a pripadaju kao pomorskoj državi.
Inicijativa upućena Pravobranilaštvu BiH ispravan je put kojim se kroz postupak mirenja pred Međunarodnim sudom za pravo mora u Hamburgu treba riješiti otvoreno pitanje između naše zemlje i Hrvatske u vezi sa izgradnjom Pelješkog mosta i prava pristupa BiH otvorenom moru. Takav postupak podrazumijeva zaustavljanje izgradnje Pelješkog mosta dok se ne riješi pitanje naše morske granice sa Republikom Hrvatskom i utvrđivanje koridora za slobodan pristup otvorenom moru.
Očekujem od Pravobranilaštva BiH da u skladu sa zakonom i svojim ovlaštenjima prihvati inicijativu i pokrene zaštitu interesa države BiH, kao i da ne podliježe nikakvim pritiscima, pogotovo ne pristicima Dragana Čovića i HDZ-a, koji su do sada u ovom slučaju radili u korist Hrvatske, a ne u korist BiH.
Isto očekujem i od svih državnim institucija, koje su obavezne da učine sve u zaštiti interesa BiH.
Vjerujem da će se i u Predsjedništvu BiH u narednom mandatu promijeniti odnos prema državi, te da ja, kao član Predsjedništva BiH, neću biti usamljen u zaštiti državnih inetresa, kao što se to često događalo Bakiru Izetebegoviću.
Ako se to i ne desi, svakako ću svojim iskustvom, znanjem i kompetentnošću znati zaštititi državu i njene interese, kao što su to radili svi dosadašnji članovi Predsjedništva BiH iz SDA, istakao je Džaferović.
Hrvatski mediji pišu kako je Ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović zatražio od Pravobraniteljstva BiH da pokrene proceduru zaustavljanja izgradnje Pelješkog mosta pred međunarodnim sudom u Hamburgu dok se s Republikom Hrvatskom ne postigne dogovor o granici na moru kod Neuma i utvrdi koridor za slobodan pristup otvorenom moru.
''Ovim putem javno pozivam vodstvo Pravobraniteljstva BiH da savjesno ocjeni sve predočene informacije i dokaze, te na temelju stručne ocjene pod hitno pokrene pravne procedure kod nadležnih međunarodnih sudova, koje će voditi zaustavljanju izgradnje Pelješkog mosta dok se ne riješi pitanje naše morske granice s Republikom Hrvatskom i utvrđivanja koridora za slobodan pristup otvorenom moru, kroz postupak mirenja pred Međunarodnim sudom za pravo mora", napisao je ministar Osmanović u javnom pozivu.
Hrvatski mediji pišu kako ministar Osmanović nije pojasnio šta ga je motiviralo da uputi javni poziv Pravobraniteljstvu BiH, ali je pri tome vodstvo te institucije upozorio kako mogu krivično odgovarati zbog postupanja 'koje može biti na štetu i protiv interesa Bosne i Hercegovine'.
Po njegovom tumačenju Pravobraniteljstvo BiH je dužno pokrenuti spor protiv Hrvatske imajući na umu da je BiH potpisnica UN-ove konvencije o pravu mora (UNCLOS), te zbog odluka Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz 2007. kao i Deklaracije Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH o Pelješkom mostu iz septembra 2017.
Nedavno je, međutim, bivši srpski član BiH Predsjedništva Nebojša Radmanović ustvrdio kako državni vrh BiH nije donio odluku protiv izgradnje Pelješkog mosta, dok pak deklaraciju iz prošle godine nije prihvatio gornji Dom naroda u Parlamentu BiH.
Ministar civilnih poslova BiH izrazio je očekivanje kako će se postići dogovor s institucijama Hrvatske u postupku "mirenja kod Međunarodnog suda za pravo mora u Hamburgu" te se konačno riješiti sporovi koji dugo vremena opterećuju bilateralne odnose BiH i Hrvatske.
"Bosna i Hercegovina nema ništa protiv da Republika Hrvatska spaja svoj teritorij, ali Bosna i Hercegovina je isto tako odlučna štititi svoja prava i interese na moru'', naveo je ministar Osmanović, koji je uvjeren da ovoga puta Dragan Čović i Milorad Dodik ne mogu blokirati podnošenje tužbe jer Pravobraniteljstvo BiH ne donosi odluku konsenzusom.
Veliki broj građana Banja Luke u petak se okupio na 187. danu skupa “Pravda za Davida” kojim se Davor Dragičević bori da sazna istinu o ubistvu njegovog sina Davida.
Davor Dragičević je večeras pozvao sve ljude, bez obzira na vjeru i naciju, na “treći i zadnji skup”, koji će se održati 5. oktobra, s početkom u 18 časova.
“To je skup istine, pravde, mira i ljubavi. Sve će biti mirno i dostojanstveno, mi nismo kao oni. Niko u ovoj državi nema pravo da zabrani skup. Svi imaju pravo da taj dan budu sa nama”, poručio je Davor, a prenosi BN TV.
On je dodao da svako ima pravo da traži bolje jutro i sutra za svoju djecu.
“Meni sedam mjeseci nema ni jutra, ni ponoći, ni svitanja. Ali ima i biće za ono što nam je najvažnije. Ono što je ocu najvažnije – sin i prezime. Što je majka devet mjeseci nosila”, zagrmio je Davor sa trga.
Rekao je da njegov sin imao osmijeh kakav oni ni njegova pokoljenja nikada neće imati.
“Imao je tako zarazan osmijeh da kada sam bio najneraspoloženiji vraćao me u život. Kad ga vidim svi problemi nestanu. Sada ga nema, ali sam mu obećao na grobu da ću sve riješiti i pravdi ih privesti”, rekao je Davor.
Ponovio je da su ga “ubili, silovali i uništili mu čitavo tijelo”. Rekao je da se jednog dana mora ispovijediti, ali da boga ne prizna. Kaže da jedina osoba kojoj se može ispovjediti je ubijena, a druga kojoj se mora ispovijediti je kćerka Teodora.
(Kliker.info-RS)
Prošle sedmice BiH su posjetili parlamentarci Dame Cheryl Gillan (šefica delegacije, Ujedinjeno Kraljevstvo, grupa Evropskih konzervativaca), Angela Smith (Ujedinjeno Kraljevstvo, grupa Socijalista, demokrata i zelenih), Claude Kern (Francuska, Alijansa liberala i demokrata za Evropu), Petter Eide (Norveška, grupa Ujedinjene evropske ljevice) i Tiny Kox (Holandija, izvjestilac Monitorning komiteta).
"Kada to evidentno neće da uradi Centralna izborna komisija, smatramo da je onda na potezu Tužilaštvo BiH. Nereagovanje institucija BiH u smislu zaštite ustavnosti i zakonitosti izbornog procesa, imat će dalekosežne posljedice po sve buduće procese u BiH", dodao je Komšić.
"Kada to evidentno neće da uradi Centralna izborna komisija, smatramo da je onda na potezu Tužilaštvo BiH. Nereagovanje institucija BiH u smislu zaštite ustavnosti i zakonitosti izbornog procesa, imat će dalekosežne posljedice po sve buduće procese u BiH", dodao je Komšić.
"Također, koristimo ovu priliku da pozovemo CIK BiH da se javno izjasni o navodima medija kako se sprema donošenje Odluke o popuni Doma naroda u Parlamentu Federacije BiH po popisu iz 2013. Podsjećamo, ako je ova informacija tačna, da to predstavlja direktno kršenje ustavnih odredbi u kojima se govori o tome da se u ovakvim slučajevima primjenjuju rezultati popisa iz 1991. i to sve do implementacije Annexa VII Daytonskog mirovnog ugovora, odnosno do trenutka kada nadležni organi BiH ili OHR proglasi da je taj annex proveden. Svako postupanje CIK-a BiH, protivno ustavnim odredbama, makar to bilo i privremeno, predstavlja protuustavno djelovanje institucija BiH i može dovesti do toga da se formiranje Doma naroda Parlamenta BiH smatra neustavnim i protuzakonitim. To bi za posljedicu imalo da se svi zakoni i odluke koje donese takav dom imaju smatrati protuustavnim", naglasio je Željko Komšić.