(Od dopisnika "Dnevnog avaza" iz Njujorka)
Korejski rat 1950. došao je kao "potpuno" iznenađenje, samo pet dana nakon što je zamjenik državnog sekretara Din Rask (Dean Rusk), svjedočeći u ime Stejt departmenta u Kongresu, 20. juna 1950. rekao da rata neće biti. Ovaj visoki američki dužnosnik je to izjavio i pored toga što je još u martu te 1950. godine CIA predvidjela mogućnost ratnog požara na Korejskom poluotoku.
Ubojito oružje
I tako je "neočekivan" rat potrajao sve do 27. jula 1953. On se dogodio u dubokoj bipolarnoj podjeljenosti svijeta - sukob je bio i sudar Amerike s tada, svojim najvećim komunističkim rivalom SSSR-om preko leđa Korejaca, ali i Kineza. U rat se, naime, odmah uključila i Kina, nasuprot nekim očekivanjima u Vašingtonu da se to neće dogoditi.
Poučen historijskim iskustvom, ali ponajviše aktuelnim događanjima u Žutom moru, i oštroj razmjeni artiljerijske vatre između dvije Koreje, američki predsjednik Barak Obama (Barack) ovu korejsku krizu tretira kao do sada najveći sigurnosni izazov svog dvogodišnjeg predsjednikovanja.
I prema riječima generalnog sekretara UN-a Korejca Ban Ki-muna (Ki-moon), ovaj posljednji sukob između Sjeverne (Narodne republike) i Južne Koreje - najžešća je razmjena oružane vatre između dvije zemlje od završetka velikog rata 1953. Analitičari tvrde da je "sreća u nesreći" što se incident dogodio daleko od 38. paralele, tzv. demilitariziranog pojasa između komunističkog Sjevera i demokratske Južne Koreje. To je zona načičkana najubojitijim oružjem na planeti, pa je svaka varnica moguće letalna za cijeli region.

Ideološki još bliska Pjongjangu, ali ponajviše zabrinuta zbog ugrožavanja svog ekonomskog uspona, Kina je među prvima izrazila zabrinutost zbog moguće eskalacije ratnih sukoba na Korejskom poluotoku.
Za razliku od pedesetih godina, kada su američki zvaničnici prvo tvrdili da se neće angažirati u Korejskom ratu, predsjednik Obama prilično je "šutljiv", ali je zbog ovog incidenta od početka sedmice na stalnoj vezi sa svojim ratnim štabom. Iz Vašingtona su zapravo upućeni jasni stavovi, da bi SAD, u slučaju šireg sukoba, svim raspoloživim snagama branile Južnu Koreju.
Korejski rat pedesetih godina dogodio se u doba komunističkih diktatora Staljina i Mao Ce Tunga, kada je praktično samo Amerika bila nuklearna sila. Danas se gotovo sa sigurnošću zna da ove 2010. čak i Sjeverna Koreja posjedjuje bar nekoliko nuklearnih glava.
Iz historijske čitanke valja izvući podatke da je Južnu Koreju 1950. ipak prvi napao Kim Il Sung. On je, također valja znati, otac aktuelnog (bolesnog) diktatora Kim Jong-ila i djed budućeg odabranog lidera Jong-una. Njih dvojica ovih dana obilaze prvu liniju napada na južnokorejski otok Jonpjong u Žutom moru.
Historija američkog intervencionizma podsjeća kako američkom predsjedniku Hariju Trumanu (Harry Truman) prije 60 godina nije trebalo mnogo da se odluči da unilatarelno, pošalje američku Sedmu flotu da zaštiti Formosu (Tajvan). Odmah potom poslao je i vojnike i neke od svojih najboljih generala u Koreju, i to samo pet godina nakon okončanja iscrpljujućeg Drugog svjetskog rata, kada je uveliko trajao proces demobilizacije u SAD.
Amerikanci su tada relativno brzo dobili i mandat Vijeća sigurnosti UN-a, ponajviše zbog bojkota SSSR-a u Njujorku, ali zahvaljujući i činjenici da je umjesto Kine - članica UN-a (i Vijeća sigurnosti) bila Chiang Kai-shekova Formosa (Tajvan), pa se nije dogodio nijedan veto. Te 1950. jedino Jugoslavija, tada članica Vijeća sigurnosti, glasala protiv slanja UN snaga u Koreju. Tito je prijateljovao sa sjevernokorejskim diktatorom Kim il-Sungom sve do svoje smrti.
Mnogi su se o "prvom" korejskom ratu i prevarili: Komunistički sjever računao je da Amerika neće intervenirati, i da će UN biti pasivan, te da će na blic-krig ujediniti dvije Koreje. No, i Truman je precijenio američku snagu 1950., priznajući kasnije da je to bila "najteža odluka" koju je ikada potpisao u Bijeloj kući. Rekao je to predsjednik koji je istresao atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, pet godina ranije.

Ike Eisenhower
Amerikance je iz korejskog gliba izvadio tek predsjednik Ajk Ajzenhauer (Ike Eisenhower), godinu nakon što je preuzeo kormilo. Truman je već u aprilu 1951. smijenio "heroja Pacifičkog rata", generala Mekartura (MacArthur), dovodeći za glavnog zapovjednika "čeličnu pesnicu" generala Metjua Ridžveja (Matthew Ridgway) koji je zaustavio kinesko-korejsku ofanzivu sa sjevera.
Tek je Ajzenhauer postigao mir uljeto 1953., shvatajući da ne može izvojevati kompletnu pobjedu, jer u rat se - nasuprot američkim očekivanjima od prvog dana uključila kineska "crvena armija". Izbjegavajući širi sukob, posebno direktan sudar s Rusima - Amerikanci su se odlučili za "trajno primirje", primjenjujući zapravo "Trumanovu doktrinu" oko Koreje. Vjeruje se da je ta doktrina "aktuelna" još i danas - u Koreji "rat može biti samo ograničen s ograničenim ciljevima" ("It must remain a limited war with limited objectives").
Amerikanci se u Južnoj Koreji osjećaju kao "na svome", braneći u tom dijelu Pacifika direktno svoje interese. To možete osjetiti odmah nakon što se autom iz glavnog grada Seula uputite prema 50 kilometara udaljenoj, čuvenoj 38. paraleli - inače najdužoj vojnoj kasarni na svijetu; DMZ je dugačka oko 250, a široka ponegdje i do četiri kilometra, oko nje je stacionirano još 28.500 američkih vojnika.
Hladni rat
Kada je u martu ove godine sjevernokorejska mornarica potopila južnokorejsku brodsku korvetu "Cheonan", poslavši u smrt i svih 46 mornara na brodu, u UN-u se o tome dosta pričalo, ali je izbjegnuto konkretno skrutiniziranje Pjongjanga; Kina je bila nevoljna da se o tome suviše govori u Vijeću sigurnosti. Posljednji incident u Južnom moru, nakon zajedničkih američko-južnokorejskih manevara u tom region, natjerao je Peking da zauzme odlučniji stav.
Kineski premjer Ven Đijabao već je komentirao u Moskvi kako je "Kina opredijeljena za održavanje mira i stabilnosti na Korejskom poluotoku i da se protivi svim provokativnim akcijama". Ostalo je međutim nejasno, navode američki analitičari, da li je Peking mislio na provokacije u vezi s američko-južnokorejskim manevrima ili na bombardiranje od Sjeverokorejaca. U svakom slučaju, "hladni rat", ponovo, kao da je zakucao na vrata svijeta, ali ovaj put u prostranoj dalekoazijskoj, umjesto evropskoj avliji.

Veliki gubici ljudstva
Novinske ekipe često obilaze 38. paralelu između dvije Koreje, do mjesta gdje je američki general Mekartur govorio da "nema supstituta za pobjedu". Mnogi tvrde da je zbog te Mekarturove nepopustljivosti na epitafu tog korejskog rata ostalo upisano više od pet miliona što znanih, što neznanih vojnih i civilnih žrtava. U muzejima u Koreji možete pročitati kako su Amerikanci izgubili više od 33.000 vojnika uz oko 8.000 "nestalih".
Ali najveće gubitke ikada doživjela je Kina, više od 400.000 vojnika, pa otuda tolika uzbuna u Pekingu zbog incidenta u Južnom moru. Nadomak DMZ ("demilitarizirane zone") je i najveće tursko groblje van Turske u 20. stoljeću na kojem su nišani više od 1.000 turskih askera. Korejci govore da su Turci zapamćeni kao najneustrašiviji borci, koji su branili Južnu Koreju.