Foto: Predsjedništvo BiH
Članovi Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, Bakir Izetbegović i Željko Komšić, koji su na te funkcije izabrani na opštim izborima u oktobru, danas su u Sarajevu preuzeli dužnost na svečanoj konstitutivnoj sjednici Predsjedništva BiH.
"Moramo preuzeti političku odgovornost i ispuniti data obećanja. Vrijeme koje je pred nama biće odlučujuće za daljnju budućnost BiH i zapadnog Balkana. Svi u BiH moramo da pokažemo političko strpljenje" - rekao je Radmanović, koji će biti prvi predsjedavajući u ovom sazivu Predsjedništva BiH u narednih osam mjeseci.
Izetbegović je istakao da je vrijeme za pozitivan rasplet i da je potrebno hitno usvojiti reforme, u čemu Predsjedništvo BiH treba posebno dati doprinos.
"Samo bezbjedna i stabilna zemlja može da ostvari povoljan poslovni ambijent, privuče inostrane investicije i kapital, zaposli omladinu i time podigne životni standard svakog svog građanina. Daću snažnu podršku i u odlučnoj borbi protiv nasilja, kriminala i korupcije u BiH. Pobjeda u borbi sa tim pošastima modernog vremena preduslov je za ozdravljenje cjelokupnog društva" - naglasio je Izetbegović.
Prema njegovim riječima, ako bi se sudilo po aktuelnoj političkoj atmosferi i retorici moglo bi se zaključiti da se BiH ponovo nalazi na jednoj od svojih raskrsnica.
"Ovo nije raskrsnica, jer raskršće nudi različite puteve. Mi imamo samo jedan, sve ostalo su stranputice, slijepe ulice. Jedini ispravan put je put integracija, ujedinjavanja, pomirenja, saradnje i dijaloga, jednom riječju evropski put. Put ubrzanog uvođenja evropskih standarada u organizaciji države, pravosuđa i ekonomije i prije svega u sferi ljudskih prava i sloboda. Put uklanjanja i relativiziranja granica, viza, prepreka, podjela" - smatra Izetbegović.
Komšić je rekao da su danas uslovi u BiH složeniji nego u prethodnom periodu, a zadaci teži nego u posljednje četiri godine.
Komšić je u svom obraćanju istakao da će se boriti za ravnopravnost hrvatskog naroda u BiH.
"Ekonomska i finansijska kriza i nemaština svakim danom sve više pogađa i uništava kvalitet života građana BiH. Takvo beznađe, besperspektivnost nije zaslužio ni jedan građanin ove zemlje. To ne može i ne smije biti budućnost naše djece. Očekujem od susjeda da uvažavaju iste principe prema BiH i da na tim temeljima gradimo drugačije, bolje odnose među našim zemljama. Prošlost nam je crna, teška, krvava, ali nemojmo dopustiti takvoj prošlosti da nam onemogućuje put u budućnost. Obećavam da se u obavljanju dužnosti člana Predsjedništva BiH, kao ni do sada, nikada neću rukovoditi interesima dnevne politike ili uskostranačkim interesima", rekao je Komšić i dodao da će zastupati samo interes države, njenih građana i naroda.

Foto: Predsjedništvo BiH
Konstituisanje novog saziva Predsjedništva BiH obavljeno je u skladu sa zvaničnim rezultatima izbora koje je objavila Centralna izborna komisija /CIK/ BiH, pa je njen predsjednik Irena Hadžiabdić Radmanoviću, Izetbegoviću i Komšiću uručila certifikate, a onda su oni pročitali i potpisali tekst svečane izjave.
Nakon toga je Radmanović preuzeo predsjedavanje sjednicom.
Prema rezultatima koje je objavio CIK, kandidat SNSD-a za srpskog člana Predsjedništva BiH Radmanović osvojio je 295.629 glasova, kandidat SDA za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović osvojio je 162.831 glasova, dok je kandidat SDP-a BiH za hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željko Komšić osvojio je 337.065 glasova.
Radmanović: Kazniti ratne zločince
Predsjedavajući Predsjedništva BiH je naglasio da je na političkom nivou neophodno obnoviti demokratski dijalog i povjerenje, za šta su potrebni istina, kažnjavanje svih koji su počinili ratne zločine, razumijevanje i pomirenje.
On je istakao da je važno afirmisati ravnopravnost kao uslov zajedničkog života i da je potrebno učiniti sve kako bi prestao osjećaj individualne i kolektivne ugroženosti bilo koga u BiH.
"Ništa se u BiH ne može napraviti na brzinu, poprijeko i na štetu drugih. Čak i da se može, to ne bi bilo dobro na duži rok, jer bi se prije ili kasnije pokazalo kao politički promašaj", istakao je Radmanović.
On je naglasio da je ponovni mandat člana Predsjedništva BiH za njega obaveza, izraz povjerenja, ali i ozbiljan izazov odgovornosti.
"Na kraju našeg mandata biće 2014. godina. Tada će se navršiti sto godina od početka Prvog svjetskog rata, nakon kojeg smo imali druge odnose na prostoru zapadnog Balkana. Neka ovoga puta simbolika okruglih brojeva bude podsticaj Predsjedništvu BiH i poziv liderima zapadnog Balkana da zajedno ostvarimo trajni mir, okrenuti EU i budućnosti", poručio je Radmanović.
Agresivnije rješavanje pitanja sa Srbijom i Hrvatskom
Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske /RS/ Nebojša Radmanović smatra da jedan od prioriteta u narednom četvorogodišnjem mandatu ove institucije treba da bude agresivnije rješavanje otvorenih pitanja koje BiH ima sa Srbijom i Hrvatskom.
"Vrijeme je da u narednom četverogodišnjem periodu konkretnije rješavamo pitanja imovine, granice i tako dođemo do zaokruženog ciklusa riješenih dobrosusjedskih odnosa", izjavio je Radmanović i istakao da to ima veze i sa evropskim putem, jer su dobrosusjedski odnosi važan uslov za prijem u EU.
Prema njegovom mišljenju, "sitne izjave bošnjačkog i hrvatskog člana Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića i Željka Komšića pokvarile su krupne stvari u odnosima između BiH i Srbije".
"Srbija pokazuje dobru volju prema BiH, pruža ruku prema Sarajevu i to ne smijemo ispustiti. Ne trebaju nam izjave i pojedinci koji će da pokvare krupne odnose", poručio je Radmanović.
Kada je riječ o ustavnim promjenama, Radmanović je istakao da do korjenitih promjena Ustava neće doći, jer za to ne postoji raspoloženje u BiH: "Ustav BiH ne treba mijenjati uopšte u onom dijelu koji se odnosi na Predsjedništvo BiH kad je riječ o njegovom sastavu, funkcionisanju i ovlaštenjima, odnosno ono i dalje treba da se sastoji od tri člana i da postoji rotaciji na mjestu predsjedavajućeg. To u potpunosti treba da ostane isto".
Prema njegovom mišljenju, sadašnji Ustav BiH nije smetnja dobrom funkcionisanju BiH, već su to ljudi izabrani na funkcije koji neće da se dogovaraju nego hoće u startu da mijenjaju Ustav, a ne da provode ono zbog čega su izabrani.
Na čelu Vijeća ministara Hrvat?
Osvrćući se na izbor novog predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Radmanović je rekao da smatra da na ovoj funkciji treba da bude Hrvat iz političke partije koja je dobila najveće povjerenje hrvatskog naroda u BiH i da je to potrebno zbog funkcionisanja BiH, stabilnosti i ravnopravnosti.
Izbor predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH zavisi od dogovora političkih partija u BiH, napomenuo je Radmanović i ističe da Predsjedništvo BiH ima toliko odgovornosti da se neće upustiti u priču da imenuje nekoga ko neće imati podršku u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Radmanović od druga dva člana Predsjedništva BiH očekuje da vode računa da je budžet BiH, prema zakonu, isključivo namijenjen za finansiranje bosanskohercegovačkih institucija, a nije razvojni i socijalni, mada se mora voditi računa o pitanjima iz ove dvije oblasti za koje su, ipak, nadležni entiteti.
"Budžet BiH ne može da neograničeno raste, jer to ide na štetu entiteta, a time i građana", poručio je Radmanović. On je potvrdio da se već kasni sa zakonskim rokovima za budžet, ali i istakao da se to još može stići ako do Nove godine bude konstituisana Parlamentarna skupština BiH.
Radmanović kaže da pripada onima koji misle da mora biti održan referendum o tome da li BiH treba da postane članica NATO-a, kada za to dođe vrijeme.